החלקת בטון – מאמר

החלקת בטון

התפיסה של המושג בטון, עברה גלגולים רבים בעשורים האחרונים. מחומר גלם שנתפס כמיועד לצורך בניית תשתיות ויסודות בלבד, חומר אפור שיש לחפות אותו באריחים, חומרי גלם שונים אחרים וצבע, שהמראה שלו מעיד על עבודה שלא הסתיימה, על תהליך לא גמור, ובטח שלא אסתטי, למושג שמייצג חומר אצילי, איכותי ועכשווי.

בעשור האחרון, אם כן, עבר הבטון מתחת לפני השטח, אל מעל פני השטח, והוא מכסה בגאווה וראווה משטחים גדולים באין ספור עסקים, מבני תעשייה, לופטים ובתי מידות פרטיים, ולמרות שצבעו האפור החלק הבוהק הוא סמל לשיא האפנה והמודרניזם, הודות לטכנולוגיות מתקדמות ולפיתוחים חדשים, הוא לא מחויב המציאות,וניתן היום לייצר בטון מוחלק בשלל צבעים, או בטון מוטבע בשלל טקסטורות ועיצובים.

מהו בטון מוחלק, ומה הם יתרונותיו?

בטון מוחלק יוצקים בשיטת יציקה רגילה, כשניתן להוסיף לו חומרים שונים שיגדילו את עמידותו לשחיקה , את אטימותו, ואת יציבותו, וכן פיגמנטים שיקנו לו גוון שונה מצבעו הטבעי. הייחוד הוא בכך, שלאחר היציקה עובר המשטח תהליך של החלקה על ידי מכשירים מיוחדים שנועדו לכך, כך שהמראה והטקסטורה שלו, בסוף התהליך, יהיו נקיים וחלקים למגע. ישנן רמות גימור שונות להחלקת בטון, כשרמת הגימור הגבוהה ביותר, נעשית באמצעות מכשיר המכונה "הליקופטר" אשר מביא את פני שטח הבטון להברקה כשל מראה.
יתרונות שיטת ריצוף זו, הם בכך שעלות החומר היא זולה באופן יחסי לסוגי ריצוף אחרים, בעיקר כשמדובר על משטחים בחלל גדול. כמו כן, התהליך עצמו אינו נמשך זמן רב, וניתן לבצע אותו במהירות יחסית ולחסוך בזמן. לבטון תכונות ומאפיינים ההופכים אותו לחומר אידאלי לריצוף פנים וחוץ, ומקנים לו חוסן ועמידות לשנים. ובסופו של דבר, ניתן להתאים לרצפת הבטון המוחלק, שלל עיצובים נוספים ויצירתיים, כגון מדרגות בטון, משטח עבודה למטבח, שולחן, ספסל , ריצוף החצר ועוד.

כיצד מתבצעת החלקת בטון?

התוצאה המתקבלת לאחר תהליך ההחלקה של המשטח היא מרשימה ונעימה מאוד לעין ולמגע. הטכנולוגיה העיקרית המשמשת להחלקת הבטון נעשית באמצעות ההליקופטר, אשר מורכב ממדחף שלהבי מתכת ממוקמים בתחתית שלו. כשההליקופטר מופעל, הלהבים שלו מסתובבים, ומשייפים את פני שכבת הבטון, ומחליקים אותה עד לרמת הגימור הרצויה.

השלבים בתהליך החלקת הבטון:
– הכנת כל התשתיות לעבודה – פילוס שטח הרצפה והנחת רשתות הברזל.
– יציקת הבטון על פני הרשתות
– הפעלת ההליקופטר על ידי איש מקצוע מיומן ותחילת החלקה
– הוספה של פיגמנטים לשינוי הגוון הקיים וקבלת הגוון הרצוי
– מדי יום, במשך שלושה ימים לאחר ההחלקה, מתבצעת חריצה של הבטון, כדי לאפשר לו גמישות והתרחבות ועל מנת למנוע סדקים.
– מקפידים להרטיב את הבטון מדי יום, כדי למנוע התייבשות והתחממות.
בסיום התהליך, חשוב למרוח סילר על המשטח, לאטימה מלאה וכדי למנוע ספיגה של נוזלים. על הסילר מורחים עוד שכבה של ווקס או אפוקסי, כדי לשמור על איכותו, קשיחותו,עמידותו והטקסטורה החלקה של הבטון לשנים ארוכות.

לסיכום
כמו בתחומים אחרים גם ביציקות משטחי בטון והחלקת בטון, חשוב מאוד לערוך סקר שור, ולפנות לבעל מקצוע מיומן, מנוסה ואמין. לחברת רמי זוארץ למעלה מעשרים שנות וותק וניסיון בפרויקטים של עבודות בטון מסוגים שונים. לחברה ציוד ומכשור מהמתקדמים ביותר, וצוות אדיב ומקצועי לעילה, המקפיד על כל פרט, עד לרמת הגימור הגבוהה ביותר ולשביעות רצון הלקוח.

לפרטים ולהזמנת עבודות צור קשר או חייג 052-6509991